Louie Heriba header 2-0-målet ind i U15-kampen mod AaB

Ugen der gik (15/2025)

U19
Lørdagskampen mod AaB begyndte og sluttede skidt for vores unge U19-hold, som indkasserede det femte nederlag i syv kampe efter nytår, da de smed en 3-1-føring og tabte 3-4.

Nordjyderne, som ligger godt til blandt tabellens tophold, kom foran allerede i første minut efter lidt klumpspil tæt under mål, men vi udlignede efter et kvarter, da Graham Ankamafio brød et AaB-opspil på midten og spillede Liam West, der satte den i krydset fra kanten af feltet.

Vi kom på 2-1, da AaB’s keeper spillede bolden lige ud i fødderne på Roberto Risnæs, som let spillede Hunor Németh fri til scoring, og inden pausen øgede Abdul Daramy til 3-1 på en ripost efter en Risnæs-afslutning.

Efter en times tid kostede en forsvarsfejl dog dyrt, og AaB reducerede til 2-3, og kort efter var de tæt på at udligne. Vi svarede dog igen med nogle gode angreb, der kunne have udbygget vores føring, men i stedet strammede AaB grebet.

20 minutter før tid headede de på overliggeren efter et hjørnespark, og med 12 minutter igen slog de kontra mod et noget passivt FCK-forsvar og udlignede til 3-3. Inden vi kom os over den dukkert, slog de til igen, da vi ikke kunne afvise et indlæg, og netop indskiftede Georg Ejsing havde tid til at tæmme bolden og sparke den fladt ind i det lange hjørne.

Neo Jönsson
Neo Jönsson forsøger at skabe noget i de sidste minutter af AaB-kampen. Foto: Torkil Fosdal, FCK Media


Matchfacts
FCK U19-AAB U19 3-4 (3-1)
1: 0-1 Marcus Bonde
15.: 1-1 Liam West
21.: 2-1 Hunor Németh
41.: 3-1 Abdul Daramy
59.: 3-2 Malthe Holt Nielsen
78.: 3-3 Victor Fjeldgaard
79.: 3-4 Georg Ejsing

Tobias Breum-Harild - David Katlego (46.: William Nørløv), Graham Ankamafio, Brandon Llana (83.: Christoffer Daluiso), Tristan Andrew - Liam West, Tristan Panduro (83.: Frederik Petersen), Hunor Németh, Abdul Daramy (68.: Neo Jönsson) - Jonathan Moalem, Roberto Risnæs (68.: Gunnar Olsen)

Ikke benyttet: Alfred Nymark

Onsdag kl. 15 skal U19 i kamp i Esbjerg, der ligger næstsidst i tabellen, mens vi selv er nr. 8 blandt de 14 hold. Næste hjemmekamp er lørdag den 26. april, kl. 12 mod Sønderjyske.

>> Stillingen i U19-ligaen


U17
U17 sejrede sikkert over AaB med 4-1 efter 1-0 ved pausen. Oskar Fenger bragte drengene foran efter 38 minutter, og efter pausen øgede Rayan Bardghji til 2-0 og 3-0, inden AaB reducerede, hvorefter Viktor Dadason slog sejren fast kort før tid.

Dermed holder U17 trit med topholdene, men tabellen er ”skæv”, fordi vi f.eks. kun har spillet 16 kampe (35) og ligger nr. 4, men de tre foran har spillet 17, 18 og 19 kampe. FC Nordsjælland fører med 44 point for 19 kampe, så vinder vi de tre udsatte kampe, er vi á point. Med andre ord: vi er stadig med i medaljekampen.

Næste kamp er onsdag kl. 12 ude mod Esbjerg, og næste hjemmekamp er lørdag den 26. april, kl. 14.15 mod Sønderjyske.

I påsken skal U16-årgangen en tur til Vejle og spille en international turnering, hvor de møder Sparta Prag, Kristiansund BK og Vejle Boldklub.

>> Stillingen i U17-ligaen


U15
Otte sejre på stribe blev en kendsgerning efter lørdagens solide 2-0-sejr over AaB, som bød på god modstand, men aldrig rigtig var i nærheden af at få noget med hjem.

Begge mål faldt i den første halve time ved kantspillerne Felix Göthler og Louie Heriba, og det var tæt på 3-0, da U14-backen Villads Peltola tog et offensivt raid lige før pausen og nær fik bolden i netmaskerne.

Felix Göthler jubler efter 1-0-målet i U15-kampen mod AaB
Felix Göthler og holdkammeraterne jubler over 1-0-målet. Foto: Torkil Fosdal, FCK Media


I 2. halvleg var vi farligst på dødbolde og havde flere nærgående hovedstød, men det blev ved 2-0, så vi fastholder tredjepladsen. Men begge holdene foran smed point, AGF tabte i Randers, og Esbjerg fik kun 1-1 i Silkeborg.

Netop Esbjerg, som stadig topper tabellen, er modstanderen på onsdag, så det er en rigtig topkamp, hvor vi kan hale yderligere ind – eller blive sat bagud.

>> Stillingen i U15-ligaen

Louie Heriba jubler med holdkammeraterne efter 2-0-målet
Ny jubelscene, efter at Louie Heriba øgede til 2-0 på hovedstød. Foto: Torkil Fosdal, FCK Media


U14
Vores yngste FCK Talent-årgang sejrede sikkert mod B.93 i lørdags, selv om gæsterne kom foran på en kontra efter 12 minutter. I de resterende 58 minutter scorede drengene nemlig hele ni gange og fastholder sin position i toppen af tabellen – men med 1-2 kampe mere end forfølgerne fra FC Nordsjælland og OB.

Det betød, at vi stort set indhentede FC Nordsjælland på målscoren (vi har +20 mod deres +19), så der venter en spændende topkamp lørdag den 26. april mod netop FC Nordsjælland. Men først skal holdet til et par turneringer ude i Europa og prøve kræfter med internationale modstandere.

U14-jubel efter en scoring mod B.93
Spillerne jubler efter et af de ni mål mod B.93. Foto: Torkil Fosdal, FCK Media



B1903 OG KB
B1903 indledte forårssæsonen i lørdags med at tabe topkampen hjemme mod Vanløse IF med 1-2 efter at have været bagud 0-2.

Søndag gik det bedre for KB, der slog B1908 2 med 3-1 på mål af Hussein Alaouie (2) og Malthe Binderup, og dermed er de stadig kun et point fra topholdet Sundby BK, mens B1903 nu har syv point op.

Skærtorsdag spiller begge vores moderklubber på Fælledparkens kunstbane – kl. 12 mødes Østerbro IF 2 og B1903, og kl. 14.00 mødes Skjold 2 og KB.

2. påskedag spiller KB kl. 12.00 hjemme mod Brønshøj, og samtidig spiller B1903 hjemme mod Tårnby 2.

>> Stillingen i Serie 2, pulje 2

 

OLDBOYS
Oldboys spiller først igen 2. påskedag en sen aftenkamp kl. 20.30 ude mod B.93, der ligesom vi (og Allerød FK) har max-point efter to runder.

>> Stillingen i Oldboys Øst


U16 LANDSHOLD
Marvin Nasnas og Elvin Mehicic har været med det danske U16-landshold, som slog Schweiz 4-1 og 5-1 den 6. og 10. april. Marvin startede inde i den første kamp, hvor Elvin kom ind fra bænken – og i den anden kamp startede Elvin og scorede et af målene, og Marvin kom ind fra bænken.

Det danske U16 Future-landshold er til en turnering i Sverige, og her har vi Ishaq Holalam og Oliver Petersson med.

Ishaq startede inde og Oliver på bænken i de første kampe mod Holland og i går mod Belgien, hvor det blev til nederlag på 0-2 og 0-5. Tirsdag slutter holdet af mod Sverige, som også har tabt til Holland og Belgien. 

Det er ikke officielle landskampe, og vi har ikke nærmere matchfakta – men du kan streame Sverige-kampen tirsdag kl. 12.00 på svenskfotboll.se.

Marvin Nasnas
Marvin Nasnas i aktion for vores U17-hold. Arkivfoto: Torkil Fosdal, FCK Media