FCM-FCK: Dagen derpå

Topskifte igen
I Grundspillets første seks runder lå både FC Nordsjælland, Randers FC og Silkeborg på førstepladsen, men siden har vi og FC Midtjylland været i Top 2 - bortset fra runde 14-15, hvor AGF blandede sig også fik en runde på førstepladsen.

Siden førte vi fra runde 16-20, inden FC Midtjylland tog over fra runde 21-23, hvor Grundspillet blev til Mesterskabsspillet. Så overtog vi igen i runde 24 og 25, og efter i går byttede vi plads igen - forhåbentlig ikke for sidste gang i sæsonen!

Superliga-stillingen


>> Læs referat af kampen her

To AGF-kampe venter
"Jeg tror stadig på mesterskabet, men det bliver svært," sagde Jacob Neestrup lige efter kampen i går. 

"Vi har tabt en fodboldkamp og led et hårdt nederlag forleden, og så kan jo ikke stå her og være jubeloptimist, men vi vil gøre alt hvad vi kan."

Det får vi lejlighed til i to kampe mod et formdykkende AGF-hold, der kun har én sejr i syv kampe og i går tabte 1-3 i Randers. Vi mødes i Parken 2. påskedag kl. 18 og i Aarhus næste søndag kl. 16, hvor vores udeafsnit er udsolgt.

>> Læs Neestrups første reaktioner på kampen

Andreas Cornelius
Foto: Lars Rønbøg, FrontzoneSport


Korte facts
Andreas Cornelius fik en advarsel i går, der sender ham i karantæne mod AGF. I forvejen var Diant Ramaj i begge de kommende AGF-kampe.

Det var første gang vi lukkede fire mål ind i en Superligakamp siden udekampen i Viborg den 31. juli 2022, som vi også tabte 2-4.

Det var Victor Froholdts syvende FCK-mål (3 Superliga, 3 Conference League, 1 pokal) - og første gang, vi ikke vandt, når han scorede.

Mohamed Elyounoussi scorede for 10. gang i sæsonen og er dermed delt topscorer med Kevin Diks, der har scoret alle sine på straffe.

Kampen i går blev overværet af 11.832 tilskuere, blot fire færre fra det højeste vi har spillet for i Herning. Den 1. marts 2024 var der 11.836.

FCK-fans i Herning
Foto: Lars Rønbøg, FrontzoneSport


Kampstatistik

Kampstatistik